Trochę o budowie geologicznej Europy
👀👀👀
Ze względu na odrębność budowy geologicznej, klimatu i ukształtowania terenu obszar Europy można podzielić na osiem wielkich regionów fizycznogeograficznych:
Arktyka
W skład Arktyki wchodzi Morze Arktyczne, Morze Barentsa i Morze Grenlandzkie wraz z leżącymi na nich archipelagami. Obszar ten znajduje się pod wpływem subpolarnego lub polarnego klimatu. Naturalną formacją roślinną jest tundra. Znaczną część Arktyki zajmuje wieczna zmarzlina; przez większą cześć roku obszar jest pokryty lodem.
Półwysep Skandynawski
Półwysep Skandynawski posiada odrębną, w stosunku do reszty kontynentu, budowę geologiczną, rzeźbę terenu ukształtowaną przez lodowiec i klimat umiarkowany chłodny. Szatę roślinną tworzą lasy iglaste, zwane tajgą, gdzie dominują sosna i świerk z domieszką brzozy. W najwyższych partiach gór występują lodowce, które zajmują łącznie 3 tys. km2.
Wyspy Brytyjskie
Wyspy Brytyjskie są archipelagiem położonym na szelfie kontynentalnym Europy. Pod względem budowy geologicznej i rzeźby (ukształtowanej przez lodowiec) podobne są do Półwyspu Skandynawskiego. Wyróżnia je specyficzny, łagodny klimat umiarkowany morski ukształtowany Prądem Zatokowym.
Nizina Wschodnioeuropejska
Nizina Wschodnioeuropejska wyróżnia się klimatem umiarkowanym kontynentalnym, płytową budową, przewagą równin, jednostajnością i monotonnością rzeźby oraz występowaniem wielkich systemów rzecznych.
Nizina Środkowoeuropejska
Nizina Środkowoeuropejska charakteryzuje się klimatem umiarkowanym o wyraźnych wpływach morskich, polodowcową rzeźbą i odrębną w stosunku do otaczających regionów budową geologiczną.
Pas starych gór Środkowej Europy
W centralnej części Europy znajduje się pas starych gór, wypiętrzonych w orogenezie hercyńskiej, i wyżyn. Charakterystyczne dla tego obszaru są krajobrazy średniogórskie oraz wyżynne, klimat umiarkowany, na zachodzie oceaniczny, na wschodzie bardziej kontynentalny oraz piętrowość roślinna.
Pas młodych gór fałdowych
W południowej części kontynentu rozciąga się pas młodych gór, wypiętrzonych podczas orogenezy alpejskiej. Rzeźba ma charakter średniogórski i wysokogórski z często występującymi śladami oddziaływania lodowców, piętrowo ułożoną roślinnością oraz zmiennością warunków klimatycznych wraz z wysokością.
Półwyspy i wyspy Południowej Europy
Odrębny obszar fizycznogeograficzny obejmuje położone na południu Europy półwyspy i wyspy Morza Śródziemnego. Obejmuje on: Półwysep Apeniński, Półwysep Bałkański, Półwysep Iberyjski i Krym oraz archipelagi i wyspy Morza Śródziemnego. Obszar ten tworzą młode góry fałdowe z orogenezy alpejskiej, leżące w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego.
Komentarze
Prześlij komentarz